18 LISTOPADA 2007- Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych | |

18 listopada, przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Dwa lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego

Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Dzień Pamięci jest wyrazem solidarności z ofiarami wypadków drogowych i ich rodzinami, a także ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy.

W wielu krajach dzień ten obchodzony był już wcześniej. O modlitwie za ofiary wypadków na drogach wspominał Jan Paweł II, a ostatnio Benedykt XVI.

Według danych Komendy Głównej Policji, w roku 2007 (od stycznia do września) doszło do 36 195 wypadków drogowych (więcej o 2 813,niż w analogicznym okresie 2006 r.), w których 46 720 osób odniosło obrażenia ciała (więcej o 3 908), a 3 971 osób zginęło(więcej o 417).

Zgodnie szacunkiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie w wypadkach drogowych zginęło dotychczas dwadzieścia pięć milionów ludzi.

Dane te obejmują okres od 1896 r., kiedy pierwszy taki wypadek z ofiarą śmiertelną zanotowano w Londynie.

Dziś na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co 30 sekund jeden człowiek.

40 proc. wszystkich zabitych to dzieci i młodzież; mężczyźni stanowią ok. 75 proc. ofiar śmiertelnych wśród osób poniżej 25 roku życia, osoby w wieku od 15 do 44 lat – ponad połowę.

Wypadki komunikacyjne stają się z wolna chorobą naszej cywilizacji, jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów ludzi. Prognozy ekspertów są jeszcze bardziej niepokojące: w 2020 r. liczba śmiertelnych ofiar ruchu drogowego przekroczy prawdopodobnie 2 mln osób, a wypadki drogowe przesuną się na trzecią pozycję wśród największych zagrożeń zdrowia i życia, tuż po chorobach serca i nerwicach.

Wszystko więc wskazuje na to, że mimo znacznego postępu w rozwiązywaniu wielu społeczno-ekonomicznych problemów współczesnego świata, zagrożeń na drogach nie uda się wyeliminować z naszego życia. Nie uda się też uniknąć ofiar. Można tylko, jak pokazują doświadczenia niektórych krajów, więcej lub mniej ograniczyć ich liczbę.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 2005 roku. Wcześniej, od 1993 roku, znana była inicjatywa angielskiej organizacji Road Peace ( "Pokój na drodze") pod nazwą Europejski Dzień Pamięci.